Võtsin luubi alla värskelt majandustulemused avalikustanud Harju Elektri, mis investoreid tihtilugu uute tehingutega üllatab, kuid vajaks minu hinnangul siiski veidi rohkem särtsakust.
- Harju Elektri nõukogu esimees Endel Palla. Foto: Andras Kralla, Äripäev
Tegemist on kindlasti ühe soliidseima ja pikima ajalooga tööstusettevõttega
Tallinna börsil, mille aktsionäridering on väga mitmekesine. Olen märganud, et viimastel aastatel on elektriseadmete tootja teinud huvitavaid investeeringuid ning laiendanud haaret Leedu ja Soome turgudel. Lisaks teevad börsifirma erakordseks äärmiselt stabiilsed
dividendimaksed.
Kasv sõltub suuresti Soomest
Möödunud kvartalis kasvas firma käive aastaga 15% ning üheksa kuuga tegi see lausa 25% hüppe. Hea on näha, et käive kasvas suurema osa toodete ja teenuste lõikes. Suurema osa käibest annab aga siiski elektriseadmete müük.
Ettevõte on sel aastal teeninud 77% müügitulust väljapoolt Eestit ning kohaliku turu osakaal langeb. Suurim kasv tuleb
Soomest ning seega on firma sellel turul toimuvast tugevalt mõjutatud. Juba möödunud kvartalis aitas Harju Elektril korralikult käivet kasvatada möödunud aastal
omandatud Soome ettevõte Finnkumu Oy. Kuigi Soome majanduse käekäik pole praegu just kiita, siis loodetavasti aitavad põhjanaabrid Harju Elektril ka edaspidi tulemusi parandada.
Ettevõtte puhaskasum jäi kolmandas kvartalis ligi poole võrra väiksemaks kui aasta eest samal ajal ning ulatus 1,62 miljonile eurole. Mullu avaldasid tulemustele mõju erakorralised tulud finantsinvesteeringute müügist. Aastatagusega võrreldes kasvas aga firma brutokasum kolmandas kvartalis 0,2 miljoni euro võrra, 3,4 miljonile eurole, kuid brutokasumi marginaal langes 1,7protsendipunkti võrra, 19%-le. Üheks murekohaks ongi asjaolu, et põhitegevusest tulenev kasum viimasel ajal erilist kasvu ei näita.
Väga stabiilsed dividendid
Kindlasti meeldib mulle see, et
Harju Elekter on aastast aastasse oma aktsionäre stabiilsete dividendidega premeerinud. Seda isegi kriisi ajal. Kuigi nende suuruse üle on aeg-ajalt nurinat kuulda, siis
sel aastal hüppasid need 0,10 eurolt 0,15-le. Samuti otsib ettevõte jätkuvalt uusi investeerimisvõimalusi. Alles hiljuti omandati
10% osalus superkondensaatorite tootjas Skeleton Group OÜ ja Harju Elekter peab seda perspektiivikaks uueks turuks.
Innovatsiooni panustatakse veelgi. Nimelt teatas firma suvel, et
loob koostöös TTÜga uut tüüpi energiasalvesti, mis on tööpõhimõttelt sarnane järgmisel aastal turule toodava Tesla akupangaga. Seega võib loota, et kui iganevate elektriseadmete müük tulevikus ei edene, leitakse kasvuvõimalusi mujalt.
Kiirema kasvu jahil
Kui nüüd jutu lõpetuseks küsida, miks ma ise sellesse börsifirmasse ei panusta, siis aus vastus on, et otsin oma portfelli veidi särtsakamaid kasvuaktsiaid. Küll aga sobib selle soliidse tööstusfirma aktsia konservatiivsema joonega investori portfelli täiustama.
Seotud lood
Äsja maailma mõjukate sekka valitud Eesti idufirmasse Skeleton Technologies panustas miljoneid eurosid Euroopa tööstushiide koondav ettevõte.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.